Yeni lastikler : Lastik üreticilerinin en son ürünleri - Goodyear EfficientGrip Compact: Şehir araçları için güvenli ve tasarruflu bir yaz lastiği

Goodyear EfficientGrip Compact: Şehir araçları için güvenli ve tasarruflu bir yaz lastiği

Yeni lastikler 15.05.2013, Hakan

Goodyear'ın EfficientGrip gamındaki Performance ve SUV modellerine bir de Compact versiyon eklendi. Şehir araçları ile kompakt araçlara yönelik bu lastik hem ıslak yolda hem de kuru yolda kısa frenleme mesafesine sahip olup uzun kullanım ömrü ve düşük yuvarlanma direnci sayesinde tasarruf gerçekleştirmeye olanak sağlar.

Goodyear EfficientGrip Compact Goodyear EfficientGrip Compact'ın ıslak ve kuru yollara uyumlu diş yapısı - Telif hakkı © : rezulteo

Goodyear EfficientGrip Compact özellikle Avrupa pazarında gittikçe yaygınlaşan küçük otomobiller, şehir araçları ve kompakt araçlar segmentini hedef almaktadır. Bu lastik Goodyear'ın binek araçlara yönelik yaz lastiği gamı EfficientGrip'in yeni üyesidir. 2002'de EfficientGrip SUV'un  lansmanını gerçekleştiren Goodyear, 2013'te Cenevre Otomobil Fuarı'nda kompakt araçlara, sedanlara ve aile araçlarına yönelik yüksek performans yaz lastiği EfficientGrip Performance'ı sundu. EfficientGrip Compact ile Goodyear artık tamamen yenilenmiş bir yaz lastiği gamına sahip. Yüksek bir etiket notuna sahip olan bu lastik ıslak yolda iyi performans değerleri sayesinde güvenlik ile uzun kullanım ömrünü bir araya getiriyor.


Islak zeminde yol tutuşu

Adhérence Goodyear EfficientGrip CompactTelif hakkı © : Goodyear

Yeni Avrupa Lastik Etiketlemesi Mevzuatı çerçevesinde ıslak yolda yol tutuşu açısından B notunu elde eden Goodyear Efficient Grip nemli zeminde frenleme mesafesini bir önceki modeli Duragrip’e oranla daha da düşürmektedir. Bu performans seviyesi iki geniş kanala, fazladan geniş kılcal kanallara ve su birikintisini kıran çok sayıda kavrama kenarına sahip yeni lastik sırtı tasarımı sayesinde elde edilmiştir. 

Aquaplaning Goodyear EfficientGrip CompactTelif hakkı © : Goodyear

 

Daha yuvarlak bir yapıya sahip olan lastik profili lastik önünde biriken su miktarını azaltmakta, bu da suda kızaklama risklerini düşürmektedir. Geniş omuz blokları frenleme sırasında zemin ile temas alanını arttırmakta ve dönüşlerde daha fazla sertlik sağlamaktadır.

 

 

 

Lastik ömrü

Longévité Goodyear EfficientGrip CompactTelif hakkı © : Goodyear
 

Goodyear’ın kullanılan bileşenler ile lastik yapısını optimize etmesi sayesinde lastik ağırlığı bir önceki modele oranla %5 azaltılmıştır. Lastiğin daha az ısınması sayesinde yuvarlanma direnci düşmekte ve daha fazla yakıt tasarrufu sağlanmaktadır. Bu düşük yuvarlanma direncinin yanı sıra daha düzgün bir temas alanına sahip olan lastik daha yavaş ve homojen bir biçimde aşınmaktadır.

 

 

Çeşitler

 Goodyear EfficientGrip Compact 145 70 R13 71T ile 195 65 R15 951 arasında değişen 13, 14 ve 15 inçlik 26 farklı boyutta mevcuttur.

 

Ayrıca bakınız:

>> Goodyear EfficientGrip Compact: Fiyatlar
>> Goodyear EfficientGrip Compact: Rakipler
>> Goodyear EfficientGrip Compact: Boyutlar