Yeni lastikler : Lastik üreticilerinin en son ürünleri - Hakkapeliitta 8, R2 ve R2 SUV: Nokian, ağır kış lastiği gamını yeniliyor

Hakkapeliitta 8, R2 ve R2 SUV: Nokian, ağır kış lastiği gamını yeniliyor

Yeni lastikler 19.02.2013, Rezulteo

Ağır kış lastiği uzmanı Nokian öncü ürün gamına üç yeni ürün eklediğini duyurdu: Son derece çetin kış koşullarıyla yüzleşmek üzere tasarlanmış çivili lastik Hakkapeliitta 8; güvenlik, sürüş konforu ve çevreye saygıyı bir araya getiren çivisiz kış lastiği Hakkapeliitta R2, ve R2'nin SUV tipi araçlara yönelik modeli Nokian Hakkapeliitta R2 SUV. Bu lastikler 2013 sonbaharında satışa hazır olacaktır.

Nokian Hakkapeliitta 8 lastik Telif hakkı © : Nokian

Nokian, Hakkapeliitta kış lastiği gamını bir anda yenileme kararı aldı. Finlandiyalı bu lastik imalatçısı çetin kış şartlarında güvenlik, sürüş konforu ve çevreye saygı alanlarında çok daha yüksek performans seviyeleri vaat eden üç yeni ürünü basına sundu.

 

Nokian tarafından hazırlanan yeni Hakkapeliitta gamının tanıtım videosu

 

Nokian Hakkapeliitta 8: Kuzey Ülkeleri’nin soğuk iklimine göğüs geren bir çivili lastik

Nokian Hakkapeliitta 8 bir önceki modelinin performansını yakalayabilecek mi? Lansmanı 2009'da gerçekleştirilen Hakkapeliitta 7 uluslararası otomobil basınının gerçekleştirdiği otuza yakın testi başarıyla geçerek ağır kış lastiği alanında bir referans haline gelmiştir.

Hakkapeliitta 8 çivili lastik deseniTelif hakkı © : Nokian
Hakkapeliitta 8 hem binek araçların hem de spor araçların ihtiyaçlarına yanıt veren bir çivili lastiktir. Zorlu ve beklenmedik kış yollarında güvenlik ve sürüş konforunu bir araya getirir. Gelişmiş lastik çivileme teknolojisi sayesinde çetin koşullarda mükemmel bir kavrama sağlar. Kutup Dairesinin kuzeyinde bulunan Ivalo Merkezi'nde test edilmiştir. Hakkapeliitta 8 sürüş şartları ne olursa olsun sakin bir kış geçirmek isteyen sürücüleri tatmin edecektir.

 

Kış koşullarında yolda mükemmel kavrama performansı

Hakkapeliitta 8 çivili lastik diş yapısıTelif hakkı © : Nokian

İster karlı, ister buzlu, ister çamurlu olsun Hakkapeliitta 8 kış koşullarına sahip her türlü yüzeyde rahat sürüş sağlar.

  • Yeni çivileme teknolojisi (Eco Stud 8) buzu şimdiye kadar görülmemiş bir şekilde kavrıyor. Yeni bir çivi saplama sistemi de kullanan bu teknoloji çivilerin lastik sırtı üzerinde optimal dağılımını sağlayarak yanal ve boylamasına kavramayı arttırır.
  • Yeni hamur bileşimi (Cryo-Silice Gen 2) oldukça geniş bir sıcaklık aralığında kavrama ve denge sağlar. Yapısında silika, kauçuk ve kanola yağı bulundurur.

Denge ve sürüş hassasiyeti

Nokian Haakkapeliitta 8 kış koşullarında uzun yol performansını arttıran birçok yenilik sunar.

  • Daha fazla sayıdaki sırt blokları sayesinde zeminle temas alanı artar.
  • Daha yoğun kanal sistemi kar ve çamurun daha iyi bir şekilde tahliye edilmesini sağlar.
  • Eritme yoluyla lastiğe sabitlenen merkezi sırt blokları lastiğin sertliğini arttırır.
  • Çentikli desenler (Brake Booster teknolojisi) frenleme ve çekiş performansını arttırır.
  • Çapraz ve kendi kendini bloke eden 3 boyutlu kılcal kanallar lastiğin yapısını sertleştirerek daha hızlı bir tepki ve daha hassas bir sürüş sağlar.

Çevreye saygı ve tasarruf

Yüksek silika içeriği sayesinde Hakkapeliitta 8 düşük bir yuvarlanma direnci temin ederek yakıt tüketimini ve CO2 emisyonlarını düşürür. Bunun yanı sıra, bir önceki modele oranla daha küçük olan sırt blokları ısının daha iyi bir şekilde dağılmasını sağlayarak lastik ömrünü uzatır

Çeşitler

Nokian Hakkapeliitta 8, 2013 güzünde 13 inç ile 20 inç arasında değişen 59 farklı boyut ile satışa sunulacaktır.

Nokian Hakkapeliitta R2: Güvenlik ve sürüş konforunu bir araya getiren çivisiz bir kış lastiği

Nokian Hakkapeliitta R2 hem kaygan şehir yollarında hem de şehir dışındaki karlı yollarda tam bir güvenlik içerisinde sürüş gerçekleştirmeye olanak sağlayan çivisiz bir lastiktir. Güvenlik, sürüş konforu ve çevreci performans özelliklerini bir araya getirmek isteyen binek araç sürücülerine yöneliktir.

Mükemmel bir yol tutuşu

Çivisiz lastikler için özel olarak tasarlanan çok katmanlı lastik sırtı yapısı sürüş dengesini arttırmaya imkan tanır.

Yeni yönlü lastik sırtı üzerindeki merkez hattı sürüş dengesi ve hassasiyetini arttırmaya olanak sağlar.

Yoğun kılcal kanal sistemi ıslak ve buzlu yüzeylerde yolu kurutma özelliği ve optimal bir yol tutuşu sağlar.

Her türlü hava sıcaklığında optimal kavrama

Hakkapeliitta R2 lastik deseniTelif hakkı © : Nokian

Nokian Hakkapeliitta R2'de kullanılan yeni hamur bileşimi (technologie Cryo-Crystal) lastiğin kavrama performansını arttırır ve bütün lastik ömrü boyunca bu performans değerlerini korur. Nasıl mı? Kauçuk bileşene kristalin tanecikler eklenmiştir. Bu tanecikler çivi görevi görür ve kauçuk içerisinde dahi kavrama kenarları oluşturur. Hamur bileşeni bu şekilde bütün lastik ömrü boyunca mükemmel kavrama kabiliyetini korur.

Lastik sırtı bloklarının yapısı aynı zamanda kar ve buz üzerindeki kavrama performansını bilhassa frenleme ve hızlanma sırasında arttırmaya olanak sağlar. Çamurda kaymayı önlemek için lastik omzu, sırt blokları arasında eriyen karın birikmesini engellemek üzere tasarlanmış üçgen şeklindeki siyah kavrama kenarlarına sahiptir.

Daha düşük bir çevresel etki

Nokian Hakkapeliitta R2 düşük bir yuvarlanma direnci sağlayarak sürücünün yakıt tasarrufu gerçekleştirmesine ve CO2 salınımlarını düşürmesine imkan tanır.

Çeşitler

Hakkapeliitta R2, 2013 güzünde 13 inç ile 20 inç arasında değişen 56 farklı boyut ile

 

Nokian Hakkapeliitta R2 SUV: Küçük ve büyük SUV tipi araçlara uyarlanmıştır

Nokian Hakkapeliitta R2 SUV takılı SUVTelif hakkı © : Nokian

Nokian Hakkapeliitta R2 SUV arazi sürüşü gerçekleştirebilen spor araçlara ve uzun yol araçlarına yöneliktir. Hakkapeliitta R2 ile aynı teknolojiye sahip olmakla beraber SUV tipi araçların ağırlığını kaldırabilmesi ve bu tip araçların dört çeker sistemini optimize edebilmesi için yapısı güçlendirilmiştir.

Çeşitler

Hakkapeliitta R2 SUV, 2013 güzünde 15 inç ile 21 inç arasında değişen 47 farklı boyut ile satışa sunulacaktır.