Yeni lastikler : Lastik üreticilerinin en son ürünleri - Yeni Ultra Yüksek Performans lastiği Hankook Ventus S1 evo 3

Hankook ultra yüksek performans lastiği ailesini Ventus S1 evo 3 ile yeniliyor

Yeni lastikler 02.10.2018, Yannick O'Conor

Hankook binek araçlara ve SUV'lere yönelik yeni ultra yüksek performans lastiğini tanıttı. Ventus S1 evo 3 piyasanın referans lastiği olmayı hedefliyor.

Hankook Ventus S1 evo 3 Hankook binek araçlara ve SUV'lere yönelik yeni ultra yüksek performans lastiği Ventus S1 evo 3'ü tanıttı - Telif hakkı © : Hankook

Ultra yüksek performans güncelleniyor

 

Hankook, Ventus S1 evo 3'ü 2019'un başından itibaren satışa sunarak popüler "S1 evo" ultra yüksek performans gamını yenilemeyi planlıyor. Güney Koreli üretici bu üçüncü nesil lastiğinde kullanım ömrü ile yakıt tüketimini ihmal etmeksizin özellikle güvenliğe odaklandı.

Hankook Ventus S1 evo 3Telif hakkı © : Hankook

 

Yarışlarda geliştirilmiş bir teknoloji

 

Hankook yeni ultra yüksek performans lastiğini Almanya'daki Hannover test merkezinde test etti ve geliştirdi. Güney Kore asıllı üretici DTM (Alman Otomobil Şampiyonası) başta olmak üzere otomobil sporu alanındaki araştırmaları baz aldı. 

Hankook, Ventus S1 evo 3 lastiği için yeni bir hamur bileşimi geliştirdi. Yüksek oranda kullanılan reçine, kuru ve ıslak zeminde daha iyi bir performans sunmasını sağlıyor. Bu da lastiğin daha geniş bir sıcaklık yelpazesi içerisindeki kavrama kabiliyetini arttırıyor. Yüksek kavrama gücüne sahip silikanın lastik içerisinde daha iyi bir şekilde yayılmasını sağlayan yeni bir teknik de bu lastikte kullanılmış. Hankook bu yeni teknolojiler sayesinde lastiğinin ıslak zemindeki frenleme performansının net bir şekilde güçlendiğini belirtiyor. Lastik yanağını oluşturan yeni hamur başta olmak üzere bu teknolojiler aynı zamanda yuvarlanma direncini de düşürüyor.

Aramit bir katmana sahip olan lastik yapısı geleneksel olarak kullanılan naylona oranla lastiğin yüksek hızda bile şekil bozukluğuna uğramasını engelliyor. Sonuç olarak Hankook Ventus S1 evo 3 daha iyi bir sürüş dengesi ve daha uzun bir kullanım ömrü sergiliyor. Bu katman virajda tutunmayı bir önceki modele oranla %5 arttırıyor. Lastik sırtının merkezindeki kılcal kanalların sağladığı takviye lastiğin yol üzerindeki temas alanını genişletiyor.

Sağlam yanal bloklar özellikle asimetrik tasarımın dış kısımlarına doğru takviye edilerek Ventus S1 evo 3'ün virajda daha hassas ve daha dengeli olmasını sağlıyor. 4 kanala sahip lastik sırtı tasarımı suda kızaklama riskini düşürüyor ve kuru zemindeki verimi kaybetmeden ıslak zeminde daha iyi bir kavrama sunuyor.

Profil Hankook Ventus S1 evo 3Telif hakkı © : Hankook

 

Çeşitler


2019 yılı itibarıyla Avrupa'da piyasaya çıkacağı belirtilen Hankook Ventus S1 evo 3’ün Türkiye’de ne zaman satışa sunulacağı belirtilmedi. Ventus S1 evo 3, 17 ile 22 inç arasındaki jant çaplarında 72 farklı ebadı kapsayacak olup SUV'lere uygun bir versiyon da mevcut olacak. Hankook bu lastiğin daha şimdiden birçok Alman otomobil firmasının fabrika çıkışı lastik onayını elde ettiğini belirtiyor.