Yeni lastikler : Lastik üreticilerinin en son ürünleri - Michelin A/S EverGrip: Kendini yenileyen lastik

Michelin A/S EverGrip: Kendini yenileyen lastik

Yeni lastikler 06.05.2014, Serdar

Michelin, 2014 Detroit Otomobil Fuarı’nda, eşsiz bir yöntem ile, lastiğin kullanıldıkça aşınma ile mücadele etmesini sağlayan son derece yenilikçi teknik özelliklere sahip bir ürününü tanıttı.

Michelin Premier A/S EverGrip'e dair detaylar Yeni EverGrip teknolojisi sayesinde Michelin kendi kendini yenileyen 4 mevsim lastiği Premier A/S'yi sunuyor - Telif hakkı © : Michelin

Aşındıkça yenilenen lastik

Prensipte bir lastik ne kadar çok yol kat ederse o kadar çok aşınır. Nitekim bu sebeple lastiklerin durumuna çok dikkat etmek ve lastik üzerindeki aşınma göstergelerini düzenli olarak kontrol etmek  gerekir. Aksi takdirde bir anda güvenliğinizi tehlikeye atabilirsiniz. 

 Michelin bu aşınma etkileriyle mücadele etmeyi mümkün kılan şaşırtıcı bir teknoloji geliştirdi. Bu Fransız imalatçı lastiğin doğal aşınma sürecinde kendini yenilemesine imkân tanıyan yenilikçi bir sisteme sahip kamyon lastiklerini zaten 2005 yılından beri sunuyor. 2014 yılında Michelin yine aynı türde fakat bu sefer otomobillere yönelik bir ürünü bizlere sunuyor.

Bu sistem, lastik aşındıkça sırt hamuru üzerinde yeni yapıların ortaya çıkmasını sağlıyor ve bu şekilde lastik su tahliyesi ve hassas yüzeylerde tutunma gibi özelliklerini koruyor.

Şimdilik sadece 4 mevsim lastiklerinde

Bu lastiklere sahip olmak için hemen lastik uzmanınıza koşmadan önce bu sistemin son derece spesifik bir lastik türüne yönelik olduğunu belirtelim. Söz konusu lastik türü Amerika’da bir hayli yaygın olan; ancak Avrupa'da daha az rağbet gören 4 mevsim lastikleridir.

 Aslına bakılacak olursa bu uygulama daha çok 4 mevsim lastiklerinde işe yaramakta ve henüz yaz lastiklerinde kullanılamıyor. Ayrıca Michelin, Premier A/S EverGrip isimli bu lastiklerin satışını şimdilik sadece Amerikan piyasası ile sınırlı tutuyor.

Biz yine de, bu teknolojiyi yakın zamanda diğer lastik türlerinde de görebileceğimizi tahmin ediyoruz. Nede olsa, söz konusu lastik imalatçısı bu yeniliğin geliştirilmesine sekiz yıl boyunca on milyonlarca avro yatırım yapmış durumda.