Yeni lastikler : Lastik üreticilerinin en son ürünleri - Michelin Alpin 5 : Daha yüksek performans, daha geniş kullanım olanakları

Michelin Alpin 5 : Daha yüksek performans, daha geniş kullanım olanakları

Yeni lastikler 24.02.2014, Berk

Alpin 4, segmentinin vazgeçilmez lastiklerinden biri olduğunu başarıyla geçtiği testler ve deneme sürüşleri ile daima gösterdi. Fakat Michelin bu lastiğin piyasa ömrünün sonunu beklemeden yeni modelini piyasaya sürüyor: Alpin 5.

Michelin Alpin 5 Michelin Alpin 5, yakında Alpin 4'ü tahtından edecek - Telif hakkı © : rezulteo

Michelin Total Performance, Fransa'nın Clermont-Ferrand’lı bu markanın ürettiği yeni lastiklerin tamamında kullanılan teknolojik ilerlemelerin arkasındaki felsefe olarak karşımıza çıkıyor.

İsminden de anlaşılacağı gibi bu felsefe, bir araya getirilmesi zor olanlar dahil tüm performans özelliklerinin bir adım ileriye taşınması hedefine dayanıyor. Bir diğer değişle, Alpin 5, birçok alanda Alpin A4'ten net olarak üstün olmakla birlikte geri kalan alanlarda da en az onun kadar başarılı. A4'ün etkili sürüş özellikleri dikkate alınırsa beklentilerimizi oldukça yükseltebiliriz.

 

Kasım ile nisan ayları arasında kullanıma yönelik bir lastik 

İstatistikler Kuzey Ülkeleri arasında yer almayan Avrupa ülkelerinde kullanılan bir kış lastiğinin büyük oranda çıplak asfalt üzerinde sürüş gerçekleştirdiğini gösteriyor. Dresde Üniversitesi, VUFO tarafından gerçekleştirilen bir çalışmanın sonuçları kış mevsiminde trafik kazalarının %57'sinin kuru zemin üzerinde meydana geldiğini teyit ediyor. 

Bu sonuç,  Michelin'i lastik kullanıcılarının gerçek ihtiyaçlarına yanıt vermek ve soğuk havalarda her türlü zeminde optimal güvenlik temin etmek üzere bu lastiği geliştirmeye itmiş. 

 

Ödünsüz bir performans artışı

Lastiğin geliştirilme aşamasında Michelin, bir kış lastiğinin karşılaşabileceği kar, buz, kuru ve ıslak zeminler, vs. gibi tüm koşullarda optimal kavrama sağlamak üzere lastiğin hamurunu, yapısını ve desenini optimize etmiştir.

Michelin Alpin 5'in sırtıTelif hakkı © : rezulteo

Lastik sırtının bir önceki modelden daha belirgin, V biçiminde bir sırt deseninin yanı sıra karlı zeminlerde hareket kabiliyetini arttıran ve su tahliyesini güçlendiren Stabiligrip teknolojisine sahip olduğu görülüyor.

Alpin 4 ile karşılaştırıldığında Alpin 5, %17 daha fazla çentik oranına sahip. Bu da kar üzerindeki kavramayı arttırıyor.

Helio Compound 4G (4. nesil) isimli karışım, daha fazla esneklik ve dolayısıyla daha iyi tutunma sağlıyor.

 

İlk değerlendirme

Volvo Michelin Alpin 5Telif hakkı © : rezulteo

Sıcaklıkların 0°C'ye yaklaştığı durumlarda bir kış lastiğinin her türlü durumda temin ettiği performans artışını ölçmeye yönelik testimiz aşağıdaki sonuçları veriyor:

“Kuru zeminde 4°C ile 6°C arasında değişen bir ortam sıcaklığında 80 km/saatten 0 km/saate gerçekleştirilen frenleme testinde bir kış lastiği, bir yaz lastiğinden 4 metre daha kısa frenleme mesafesine sahip. 50 km/saatten 0 km/saate gerçekleştirilen test ise 1,5 metrelik bir fark ortaya koyuyor.”

Testin geniş bir yelpazede, çok yönlü olarak gerçekleştirilmesi Michelin'in yalnızca kar üzerinde değil her tür durumda lastiğin performansına dair deneyime sahip olmamızı istediğini gösteriyor. Bu doğrultuda söz konusu lastik imalatçısı Avusturya’nın Tirol Eyaleti’nde ortalama boyutlara sahip farklı sedanlarda (Audi A3, Volvo V40, BMW 320d GT) ve değişken, virajlı parkurlarda sürüş gerçekleştirmemize imkan tanımıştır.

Bu zorlu testler lastiğin dengeli sürüş özellikleri sergilediğini ve çok amaçlı kullanım kriterlerini kolaylıkla karşıladığını gösteriyor. Avusturya'nın dar ve engebeli dağ geçitlerinden geniş otoyollara uzanan test alanlarında lastik, sunulan araçlar ile uyumlu bir performans sergiliyor.

Bu test koşusunu tamamlamak üzere Michelin, yanal tutunma, hareket kabiliyeti ve frenleme mesafeleri alanlarındaki özelliklerin değerlendirebilmemiz için bizlere Alpin 5'i düşük yüzey alanına sahip zeminlerde yaz lastikleri alanındaki dengi olan Primacy 3 ile karşılaştırma imkanı sundu. Bu şartlar altında söz konusu yeni kış lastiği açık farkla galibiyeti yakalıyor ve sahip olduğu desen ile inkar edilemez güvenlik seviyesinin ne kadar üstün olduğunu gösteriyor.

Michelin Alpin 5 TestiTelif hakkı © : rezulteo

Alpin 5, kompakt araçlara, orta sınıf sedanlara ve genel anlamda diğer sedan modellere yöneliktir. Bu lastik 195/65 R15 91T'den 225/55 R17 101V'ye uzanan boyutlar ile 2014 yazından itibaren mevcut olacak.