Yeni lastikler : Lastik üreticilerinin en son ürünleri - Michelin CrossClimate: Nihayet satışa sunuluyor!

Michelin CrossClimate: Nihayet satışa sunuluyor!

Yeni lastikler 02.05.2015, Julien

Normalde oldukça monoton olan lastik piyasası şu günlerde gerçekten çalkalanıyor. Nitekim birçok lastik üreticisi sene başından beri piyasaya "çok amaçlı" lastikler sürmeye başladı. Bunlar arasında en çok bekleneni ise şüphesiz Michelin CrossClimate.

Michelin CrossClimate Lansmanı Michelin'in CrossClimate modeli dört mevsim lastiği piyasasında devrim yaratıyor - Telif hakkı © : Michelin

Firestone MultiseasonNokian WeatherproofPirelli Cinturato All Season ve Michelin CrossClimate gibi ürünlerin ortaya çıkmasıyla 4 mevsim lastiği piyasası ciddi bir yükselişte. Ancak kabul etmek lazım; Fransız lastik markası Michelin'in lastiği bu modeller arasında en çok beklenenler listesinin başını çekiyor. Bu durum gayet normal çünkü CrossClimate lastiği yüksek performans iddialarıyla geliyor ve birçok otomobil sürücüsünün ihtiyaç duyduğu bir özellik sunuyor: Bir yaz lastiği ile kış mevsiminde sürüş gerçekleştirebilmek.

Her şeyden önce CrossClimate'in gerçek bir kış lastiği ile yarışma niyetinde olmadığını net olarak söyleyebiliriz. Bu lastik 4 mevsim sürüşüne karşılık gelen değişken hava şartlarında sürüş gerçekleştiren ve zaman zaman kar ile karşılaşabilen sürücülere yönelik.

Bu şartnameyi karşılamak için Michelin bu lastik üzerinde en son teknolojileri içeren bir teknik geliştirme süreci uyguladı ve özellikle de lastik hamurunun geniş bir sıcaklık yelpazesinde doğru bir şekilde faaliyet göstermesini sağladı. Hamurda silikanın kullanılması düşük sıcaklıklarda esnekliğini koruyan ancak aynı zamanda bir kış lastiğinin aksine yaz mevsiminde aşırı derecede yumuşamayan bir bileşimin elde edilmesini sağlıyor.

CrossClimate yönlü bir sırt desenine sahip olup bu seçim sayesinde kar üzerinde net olarak daha iyi bir hareket kabiliyeti ve kavrama sergiliyor. Farklı sürüş şartlarına rağmen daha homojen bir sürüş deneyimi sunabilmek adına performans dengesi ön plana alınıyor. Dolayısıyla bu lastiğin hem kuru, hem ıslak hem de karlı zeminde güvenli sürüş temin edeceği düşünülüyor. Teknik açıdan bu gerçekten zorlu bir hedef. Tabi ki bu hedefi yakalamak adına enerji verimliliğinden (yuvarlanma direnci) ve kullanım ömründen ödün verilmediğini de belirten markaya göre bu açılardan söz konusu lastik Michelin Primacy 3 gibi bir yaz lastiğine denk.

Bu modelin 3PMSF (Three Peak Mountain Snow Flake) işaretlemesine de sahip olduğunu belirtmek gerek. Amerikalı ve Kanadalı lastik üreticileri tarafından geliştirilen bu kısaltma lastiğin kış şartlarında başarılı performans özellikleri sergilediğini kanıtladığı anlamına geliyor.

CrossClimate ile gerçekleştirdiğimiz test sırasında lastiğin direksiyon hareketlerine verdiği hızlı tepki bize hoş bir sürpriz yaşattı. Bu modelin kuru zemindeki sürüş hassasiyeti yaz lastikleri ile aynı ve kışa yönelik sırt katmanlarında kimi zaman gördüğümüz hafif kontrol kaybını bu lastikte görmüyoruz. Ürün, kontrollü ve güven verici bir sürüş deneyimi sunuyor. 
Kar üzerinde gerçekleştirdiğimiz test bu tür bir kullanım için gerçek bir potansiyelin mevcut olduğunu doğruluyor.
Buna karşılık bu lastiği piyasaya yeni çıkan rakipleri ile karşılaştırmak ve performans seviyelerini derinlemesine değerlendirerek ilk izlenimlerimizi teyit etmek için gerçekleştirilecek birçok testin sonucunu öğrenmeyi bekleyeceğiz.

Michelin CrossClimate, 15 inç ile 17 inç arasında değişen boyutlarda 2015 Mayısından itibaren satışa sunulacak. Bu model kompakt otomobil ve sedan araç kategorilerine yönelik. Daha geniş bir otomobil yelpazesini donatabilmesi için önümüzdeki aylarda boyut aralığı daha da genişletilecek.