Yeni lastikler : Lastik üreticilerinin en son ürünleri - Michelin Pilot Sport 4 S: Spor lastiğinin yeni referansı mı oluyor?

Michelin Pilot Sport 4 S: Spor lastiğinin yeni referansı mı oluyor?

Yeni lastikler 09.02.2017, Julien Taillandier

Kral öldü, yaşasın kral. Michelin Pilot Super Sport resmen emekliliğe ayrıldı ve onun yerini alacak olan model de piyasaya sunuldu: Pilot Sport 4 S. Bu lastik PS4 ile radikal Pilot Sport Cup 2 modelleri arasında yerini alıyor.

Michelin_PS4_S Telif hakkı © : Michelin

Eksiksiz bir spor lastiği gamı

Michelin gibi piyasadaki kullanıcıların gerçek ihtiyaçlarına yanıt veren bir spor lastiği gamına sahip lastik imalatçısı bulmak zordur.

Hatırlatmak gerekirse Pilot Sport binek araç lastiği gamı üç farklı lastiği bünyesinde barındırıyor:

  • Bu lastik ailesinin en ünlü üyesi PS4, spor araçlara yönelik olarak gündelik bir kullanımdan kaynaklanan ihtiyaçlara yanıt verir.
  • Onun bir sonraki modeli olan PS4 S, daha sportif bir konuma sahip.
  • PSCUP 2 modeli ise gamın diğer açıklarını tamamlıyor. Radikal kullanıma yönelik olan bu semi-slick lastik doğal olarak özellikle ıslak zeminlerde sınırlı bir kullanım alanına sahip.

4S'in hangi özellikleri PS4 ile Cup arasında yer almasına sebep oluyor?

Öncelikle bunun bir semi-slick lastik olmadığını unutmamak gerekir. Ne kadar radikal olursa olsun güvenlik seviyesi açısından ödün vermeyen gündelik kullanım çerçevesindeki bir tasarım ile geliştirilmiş. Bu nedenle lastik sırtında iki farklı hamur teknolojisini bir araya getiriyor (Bi-Compound teknolojisi). Bu doğrultuda sırt deseninin dış kısmı kuru zeminde üstün kavramayı hedeflerken ıslak zeminde sürüşü ön plana alan iç desen ıslak zeminde daha başarılı bir kavrama sunuyor.

Ancak en önemlisi sportif bir kullanıma yönelik olarak son derece sert bir yapıya ve geliştirilmiş dişlere sahip. PS4'e oranla daha iyi bir sürüş hissi ortaya koyuyor ve dolayısıyla hem kağıt üzerinde hem de yolda daha sportif bir deneyim temin ediyor.

Buna karşılık kuru asfalt üzerinde Cup 2 tarafından temin edilen ekstrem performans özelliklerini yakalayamasa da pist üzerinde sürüş gerçekleştirmek için gayet yeterli. Üstelik maksimum performans özelliklerini sergilemek için gereken ısınma süresi daha kısa.

En son teknolojileri bünyesinde barındıran bu lastik hem saf performans özellikleri hem de kullanım ömrü açısından rakiplerini geride bıraktığını belirten Fransız imalatçısına göre kategorisinin referans modeli olmayı hak ediyor. Kararımızı vermek için gerçekleştirilecek ilk testleri ve bizzat denemeyi bekleyelim.

Daha Şimdiden Piyasada Mevcut. Ancak kimlere yönelik?

Michelin Pilot Sport 4 S daha şimdiden 19 ile 20 inç arasında değişen 34 boyutta mevcut. Önümüzdeki aylarda aşamalı olarak daha fazla seçeneğin sunulması planlanıyor.

Satışa sunulan bütün boyutların lastik yanağı üzerinde jant koruyucu bir katmana sahip olduğunun altını çizmek isteriz.