Yeni lastikler : Lastik üreticilerinin en son ürünleri - Michelin Pilot Sport 4'ün resmi lansmanı

Michelin Pilot Sport 4'ün resmi lansmanı

Yeni lastikler 18.01.2016, Julien Taillandier

Michelin, kısa bir süre önce en yeni spor lastiği Pilot Sport 4'ü tanıttı. Piyasanın vazgeçilmezlerinden olan PS3'ün yerini alan bu lastik güvenlik alanında taviz vermeden sürüş keyfine odaklanan bir ürün olmakla övünüyor. Bu yeni modeli sizlere tanıtıyoruz.

Michelin Pilot Sport 4 Michelin Pilot Sport 4 lastiğinin profili - Telif hakkı © : Michelin

Michelin Pilot Sport 4 resmen geride bıraktığımız Frankfurt Otomobil Fuarı'nda tanıtılmıştı. Kısa bir süre önce de piyasaya sunuldu.

Spor lastik segmenti şu sıralar tam bir yükselişte. Goodyear birkaç hafta içerisinde Eagle F1 Asymmetric 3 lastiğini sunacak. Continental ise yine kısa bir süre önce SportContact 6 lastiğini piyasaya sürdü. 2016 yılı boyunca daha birçok yeni ürünün gün yüzüne çıkması bekleniyor. Dolayısıyla Pilot Sport 4 gamların hızlı bir yenilenme sürecine girdiği sırada yarışa katılıyor ve bu bir tesadüf değil. Özellikle yeni araç pazarındaki büyük boyutlu ürünlerin payının artması neticesinde spor lastiği segmenti büyümeye devam ediyor.

Premium sedanlar ve spor otomobiller için 

Michelin bu lastiğin geliştirme sürecinin iki temel kaynaktan beslendiğinin altını çiziyor:

  • Araçlara yerleştirilen elektronik bir kutu sayesinde Avrupa'daki binlerce otomobil sürücüsünün sürüş alışkanlıklarını çözümleyen analiz laboratuvarı.
  • Özellikle de 18 inçlik lastikler, "asfalt yol" üzerinde yarışlar, vb. gibi yol üzerinde sürüş ile benzer koşullara sahip Formula E olmak üzere yarışlardaki deneyimi.

Bu lastik Pilot Sport 3 ile aynı konumda olup Clio 4 RS gibi küçük spor otomobillerde, Mercedes SLK coupé ve Audi A6 tipi sedanlarda ve hatta Volkswagen Golf, Seat Leon ve Honda Civic gibi kompakt otomobillerde kullanılabilir.

Yenilikler 

PS3'e oranla PS4, sürüş deneyimini geliştirmek ve daha sportif bir sürüş hissi, direksiyon hareketlerine daha hızlı bir tepki ve dolayısıyla üstün bir sürüş keyfi sunmak üzere tasarlanmıştır. Bunu sağlamak amacıyla bu lastikte Pilot Super Sport ile aynı teknolojiye sahip takviyeli bir kemer kullanıyor. Bu sayede daha rijit bir yapı ve daha iyi bir temas alanı temin ediliyor. Hamur bileşimi ve lastik sırtı bu tip bir lastik ile beklenen tüm sportif ve çok amaçlı kullanımı bir araya getirmeye olanak tanıyor.

Michelin, ayrıca bu lastiğin her alanda ilerleme kaydettiğini belirtiyor (PS3'e oranla) ancak kaydedilen ilerlemelere dair net veriler sunmuyor.

Halihazırda satışta

Michelin Pilot Sport 4 daha şimdiden 17 ile 18 inç arasında değişen 19 boyutta mevcut. 2016 yılı boyunca ve 2017'de başka boyutlar da piyasaya sürülecek. Ancak bu ürün 15 ve 16 inç boyutlarında üretilmeyecek olup Pilot Sport 3 bu amaçla kullanılmaya devam edecek.

Michelin Pilot Sport 4Telif hakkı © : Michelin