Yeni lastikler : Lastik üreticilerinin en son ürünleri - Michelin, yol lastikleri gamının en sıradışı üyesi olan Pilot Sport Cup 2'nin lansmanını gerçekleştiriyor.

Michelin, yol lastikleri gamının en sıradışı üyesi olan Pilot Sport Cup 2'nin lansmanını gerçekleştiriyor.

Yeni lastikler 26.09.2013, Berk

Michelin, Pilot Sport Cup 2 isimli lastiğini tanıtmak için 2013 Frankfurt Otomobil Fuarı'nda yerini aldı. Gamı içerisindeki en agresif yol lastiği olan bu model şimdiden Porsche 918 Spyder ve Ferrari 458 Speciale'de kullanılmakta.

Michelin Pilot Sport Cup 2 Michelin spor araçlara yönelik dinamik ve yüksek performanslı lastik Pilot Sport Cup 2'nin lansmanını gerçekleştiriyor - Telif hakkı © : All rights reserved

Michelin'in en iyi spor lastiği bu olabilir mi?

Michelin Pilot Sport Cup 2 sporTelif hakkı © : All rights reserved

Birkaç ay önceydi, hatırlıyor musunuz? Mercedes, SLS AMG Black Series ismiyle ünlü spor otomobilinin ekstrem versiyonunu sunmuştu. 630 beygirlik bir güç üreten V8 motoruna ve radikal bir görünüme sahip bu model dünyada Michelin Pilot Sport Cup 2 lastiği ile donatılan ilk otomobildi. Michelin sunmakta olduğu sportif lastik gamının en etkili üyesi gibi görünen bu yeni lastiğin resmi tanıtımını birkaç gün önce nihayet gerçekleştirdi. Bu lastiği şimdiden Frankfurt'ta Ferrari 458’in yeni ekstrem versiyonu "Speciale" ve Porsche 918 Spyder otomobillerinde görebilirsiniz.

Michelin yine zirveye oynuyor: Pilot Sport Cup 2, radikal görünümüyle üst gam spor lastikleri arasında sağlam bir yer edineceğe benziyor. Bu gam içerisinde Pirelli Corsa Trofeo R gibi yol için onaylanmış olmasına rağmen aynı zamanda pist sürüşüne en yatkın lastik konumunda.

 

 

Teknolojinin son noktası bir ürün

Michelin Pilot Sport Cup 2 hamurTelif hakkı © : All rights reserved

Michelin'de bilimsel ve teknik iletişimden sorumlu Dominique Aimon'un da dediği gibi Pilot Sport Cup 2, Michelin'in yüksek performans lastiklerinde daha önce görülen aramit kemer ve lastik sırtının iç ve dış kısımlarında farklı hamurların kullanımından oluşan bir lastik bileşimi gibi teknolojileri bünyesinde barındırmaktadır. Ayrıca, söz konusu bu teknolojiler bu yeni lastik üzerinde bir adım ileriye taşınmıştır.

Buna karşılık, bu lastik bir takım yeni teknik avantajları ile de farkını ortaya koymaktadır. Özellikle sağlamlığı arttırmak ve direksiyon hissini iyileştirmek amacıyla lastiğin damak alanı %10 genişletilmiştir. Ayrıca, lastik ciddi yüklere maruz kaldığında lastiğin temas alanlarının homojen olmasını sağlayan bir teknik olan "Track Variable Contact Patch 3.0"ın da kullanıldığını görüyoruz.

 

Daha yüksek performanslı bir lastik

ichelin Pilot Sport Cup 2 pistTelif hakkı © : All rights reserved

Lastik sıradışı bir performans göstermek için ihtiyacı olan her şeye sahip. Buna Porsche 918 Spyder'ın, ünlü Nürburgring pistinde 6 dakika 57 saniye ile olağanüstü bir zamanlama gerçekleştirmesiyle şahit olabiliriz. Seri üretim bir otomobil için bu süre kesinlikle bir rekor değerinde.

 

 

Çeşitler

Pilot Sport Cup 2, Mercedes SLS AMG Black Series, Ferrari 458 Speciale ve Porsche 918 Spyder model otomobillerde fabrika çıkışı lastik olarak çoktan kullanılıyor. Şimdilik bu lastiği başka bir yerde bulmanız mümkün değil. Bu lastiği kısa bir süre içerisinde ekstrem felsefesine sahip diğer spor modellerde görmemiz mümkün. Ayrıca 2014'ten itibaren bu lastiği yedek parça piyasasında birçok farklı boyda mutlaka bulabileceksiniz.