Yeni lastikler : Lastik üreticilerinin en son ürünleri - Nokian'dan iki yeni lastik: iLine ve eLine 2

Nokian'dan iki yeni lastik: iLine ve eLine 2

Yeni lastikler 01.02.2016, Alexandre Lenoir

Finlandiyalı lastik üreticisi Nokian, Venturi Groove sistemi ve Coanda teknolojisi sayesinde kimi zaman zorlu hale gelebilen sürüş şartlarıyla yüzleşmek üzere tasarlanmış iki yeni yaz lastiği, iLine ve eLine 2'nin lansmanını gerçekleştiriyor.

Nokian eLine 2 Zorlu şartlar için ideal iki yeni yaz lastiği: Nokian iLine ve eLine 2 - Telif hakkı © : Nokian-2016

13 ile 16 inç arası boyutlara sahip olan yeni iLine, şehir aracı ve kompakt otomobil segmentindeki araçlara yönelik. Mıcırın ve zamanla aşınan yol kaplamalarının neden olduğu darbelere karşı direnç gösteren bu lastik Orta Avrupa ikliminin kimi zaman zorlu hale gelen sürüş koşullarına göğüs germek üzere tasarlandı. Lastiğin iç ve dış omuz alanlarına yerleştirilen Venturi Groove sistemi özellikle suda kızaklamayı önlemeyi hedefliyor. Sırt blokları arasına yerleştirilen dişler su tahliyesini hızlandırmakla beraber bütün lastik sırtı tasarımı bu özellik dikkate alınarak optimize edilmiş.
iLine tasarruf yönünden de geride kalmıyor zira hava şartlarının yarattığı zorluklara karşı dirence ek olarak aynı zamanda düşük bir yuvarlanma direnci ve aşınmaya karşı direnç temin ediyor. Lastik yanakları lastiği soğutma özelliğine sahip golf topu şeklinde desenlere sahip olmakla beraber ayrıca hava direncini ve yuvarlanma gürültüsünü düşürüyor. Lastik ısısının azaltılması için ek bir yönteme daha başvurulmuş: Silikaya dahil edilen çam yağı, moleküller arasındaki sürtünmeyi ve dolayısıyla hamur bileşiminin ısınmasını azaltıyor.

Telif hakkı © :
 

L15 ile 16 inç arasındaki boyutlarda sunulan eLine gamı lastikleri her şeyden önce kompakt otomobil segmentini hedefliyor. AA etiketine sahip bu lastik hem ıslak zeminde mükemmel bir yol tutuşu hem de segmentin en önde gelen ürünlerine layık bir tasarruf iddiasında. Her ne kadar uzmanlığı kış lastikleri alanında olsa da Nokian, stratejisini özellikle güvenliğe odaklayarak premium yaz lastiği markaları arasında yer edinmek istiyor. Bu açıdan lastik imalatçısı özellikle Coanda isimli suda kızaklama önleme teknolojisini ön plana çıkarıyor. Boylamasına kanallardan oluşan bu teknoloji suyun lastik sırtından tahliyesini kolaylaştırıyor. Nokian, uçak kanadı ve Formula 1 aracı kanadı profillerinde de benzer bir akım yönlendirme sistemi kullanıldığını belirtiyor.

Telif hakkı © :
 

Yuvarlanma gürültüsünün filtrelenmesi unutulmamış. Ses dalgalarının araç içine nüfuz etmesini önlemek için Nokian lastik yanağı ile sırt hamuru arasındaki kısımda özel bir hamur bileşimi kullanıyor. Hava akımının akışını kolaylaştıran bir desene ek olarak lastik sırtı aynı zamanda kanalların derinliğini milimetre cinsinden açıkça gösteren bir güvenlik göstergesini de bünyesinde bulunduruyor. 4 mm'lik bir derinlik kaldığında ortaya çıkan kırmızı bir çizgi tamirhaneye uğramak gerektiğini hatırlatıyor. 

Yeni iLine ve eLine gamlarının 2016 ilkbaharında piyasaya çıkması bekleniyor.