Yeni lastikler : Lastik üreticilerinin en son ürünleri - Nokian Line ve zLine SUV rezulteo testinden geçti

Nokian Line ve zLine SUV rezulteo testinden geçti

Yeni lastikler 25.09.2014, Hakan

Nokian her zaman bir kış lastiği ve ağır kış lastiği uzmanı olarak görülmüştür ve bu sınıflandırma oldukça doğrudur. Son birkaç yıldır bu Finlandiyalı lastik imalatçısı yaz lastikleri gamının da bir o kadar yüksek performans gösterdiğini kanıtlama yolunda ilerliyor. Biz de bunu markanın Line ve zLine SUV isimli iki yeni lastiğini test ederek kendi gözlerimizle görme şansını yakaladık.

Nokian lastiği ormanlık alanda test Rezulteo, Nokian yaz lastiklerinin çok amaçlı kullanım performansını Finlandiya ormanlarında test etti. - Telif hakkı © : Nokian

Nokian'ın 4X4/SUV tipi araçlara yönelik yaz lastikleri gamı bugünlerde yenilenme sürecinde. 2015 yılında bu gam içerisinde Rotiiva AT, Rotiiva HT, Line SUV ve zLine SUV lastikleri barındıracak. Bu lastiklerden özellikle son iki tanesi çok daha yüksek sayılarda bulunabilecek zira Line modeli küçük ve orta sınıf SUV tipi araçlara, zLine modeli ise daha büyük modellere yöneliktir.

 

Line SUV: Hedef çok amaçlı kullanım performansı

Çok amaçlı kullanımı ön plana çıkaran bir lastik olan Nokian Line SUV, güvenli ve dirençli bir ürün arayan otomobil sürücüleri için harika bir seçimdir. Toyota Rav 4 veya BMW X1 türü araçlara yönelik bu lastik (15 ile 18 inç arasında değişen boyutlarda mevcuttur) hem kentsel alanları hem de hasarlı yollar gibi farklı zorlu şartları bir araya getiren bir kullanıma yönelik olarak tasarlanmıştır.

Line SUV'nin karkası ve yapısı özel bir geliştirme sürecinden geçmiştir. Özellikle aramit lifleri ile takviye edilen yanaklar sayesinde lastiğin direncine özel bir dikkat gösterilmiştir. Bu üretim tekniği aynı zamanda lastiğin kullanım ömrünü, hassasiyetini ve dolayısıyla reaktifliğini arttırmaya olanak sağlıyor. 

Nokian SUV lastiği testiTelif hakkı © : Nokian

Lastik sırtı, su tahliyesini (Aqua Groove teknolojisi) ve çakılların çıkarılmasını kolaylaştırmak üzere geliştirilmiştir. Lastiğin hamur bileşimi ise yuvarlanma direnci alanında son derece iyi sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır. 

 

zLine SUV: Direnç ve performans

zLine modeli karşımıza Line’nin doğal takipçisi olarak çıkıyor. Büyük SUV tipi araçları donatmak üzere geliştirilen bu lastik (17 ile 22 inç arasındaki boyutlarda mevcuttur) bariz olarak sürüş keyfi ve yüksek performans sunmaya yöneliktir.

zLine modeli, Line'da kullanılan teknik çözümlere ek olarak daha sportif bir yapı ortaya koyan şartnamesinin gerekliliklerini karşılamasını sağlayacak özelliklere sahiptir.
Bunun sonucunda, lastik yanakları SUV tipi araç lastiklerinin sıklıkla karşılaştığı darbelere ve çentiklere karşı direnci de maksimize edecek şekilde takviye edilmiştir. Line ve zLine lastiklerinin yanaklarında kullanılan aramit aynı zamanda kurşun geçirmez yeleklerde de bulunan bir bileşendir. Gerçek bir direnç garantisi... 

Nokian SUV lastiği testiTelif hakkı © : Nokian
Bu malzemenin kullanılması zLine'nin yön hakimiyetini ve hassasiyetini garantiliyor ve lastiğin yapısından kaynaklanan performans artışına katkı sağlıyor.

Bir taraftan her türlü koşulda iyi bir kavrama sunmak, diğer taraftan özellikle ıslak zeminde iyi bir güvenlik seviyesi temin etmek amacıyla takviye edilen sırt blokları, omuz alanının rijiditesini arttırıyor. 

zLine, kullanım ömrünü ve enerji verimliliğini de ihmal etmiyor ve bu kriterler dikkate alınarak geliştirilmiş bir hamur bileşimi ihtiva ediyor. 

 

Finlandiya yollarında test

Nokian, bu iki yeni lastiği test etmemiz için bizleri Helsinki yakınlarına davet etti.

Normalin aksine bu sefer teste sportif lastikle, yani zLine ile başladık. Testin ilk aşamalarında düşük kavrama sağlayan yüzeyler üzerinde kaçınma manevraları ile donatılmış virajlı ve inişli çıkışlı birkaç tur attık. Bu şartlar altında lastik son derece hassas bir performans gösteriyor ve uygulanan bu zorlu şartların üstesinden genel olarak kolayca geliyor. Dar virajlar ve yükselti farklılıkları lastiğin üstün tutunma ve iyi reaktiflik özelliklerini görmemizi sağlıyor. Buna karşılık yüksek sportif sürüş sırasında lastiğin biraz gürültülü olduğunu düşünüyoruz.

Nokian Line'nin sırt deseniTelif hakkı © : Nokian

Line'nin çok amaçlı kullanım özelliklerini değerlendirmeyi mümkün kılan bu test, otoyollardan, yan yollardan ve ormanlık alanlardaki toprak yollardan oluşmaktaydı. Bu test sonucunda genel olarak olumlu bir izlenim edindik ancak testin nispeten kısa olması nedeniyle lastiği en zorlu şartlar altında değerlendirme imkanı bulamadık.

Pist üzerinde Nokian lastiği testiTelif hakkı © : Nokian

Sonuç olarak Nokian bir kez daha premium lastik imalatçıları arasındaki sıralamayı altüst etmeyi hedeflediğini göstermiş oldu. En azından şunu söyleyebiliriz ki bu Finlandiyalı lastik markası yüksek kalite standartlarına sahip ürünler ortaya koyabilmek için en güçlü teknolojilerden faydalanıyor. Bu iddialı lastiklerin taahhütlerini yerine getirip getirmediğini görmek için ilk testlerin sonuçlarını beklememiz gerekecek.