Yeni lastikler : Lastik üreticilerinin en son ürünleri - Nokian Weatherproof: Dört mevsim lastiklerine yeni bir referans mı geliyor?

Nokian Weatherproof: Dört mevsim lastiklerine yeni bir referans mı geliyor?

Yeni lastikler 14.10.2015, Julien Taillandier

Dört mevsim lastiği piyasası şu sıralar ciddi bir yükselişte ve Nokian da bu trende uyum gösteriyor. Finlandiyalı lastik üreticisinin Weatherproof isimli yeni ürünü her türlü sürüş şartında iyi bir güvenlik seviyesi ortaya koymayı vaat ediyor. Biz de bu lastiğe yakından baktık.

Nokian Weatherproof Ivalo Nokian Weatherproof kış ortamında son derece rahat - Telif hakkı © : Nokian

Lastik piyasasını yakından takip edenler şüphesiz fark etmiştir: Dört mevsim lastiği segmenti şimdiye kadar neredeyse hiç görülmemiş bir faaliyete tanıklık ediyor. Bir zamanlar bazı lastik üreticilerinin burun kıvırdığı bu ürün kategorisi bugün bir yeniden doğuş yaşıyor: Pirelli Cinturato All Season, Firestone Multiseason gibi modeller kış lastiklerinden türetilmekteyken yaz lastiklerinden yola çıkarak geliştirilen ve kışa uyarlanan lastikler arasında Michelin CrossClimate bulunuyor.

Kar lastiğinin mucidi olduğunu söyleyen bir markadan Weatherproof gibi kış ürününden türetilmiş bir model gelmesi şaşırtıcı değil.

Nokian Weatherproof ıslak zemindeTelif hakkı © : Nokian

Yenilikçi teknik özellikler

Weatherproof, yeni WR D4'ün karkasını ve diğer bazı yapısal unsurlarını kullanıyor. V desenli lastik sırtı kar birikmesine yönelik geniş bloklara ve su tahliyesini kolaylaştıran çentikler ile donatılmış omuz alanlarına sahip.
Nokian'a göre çift silikalı lastik hamuru, bu lastiğin çok amaçlı kullanımını garantileyerek hem yaz hem de kış mevsiminde yüksek performans sunmasını sağlayan en önemli bileşenlerden biri.
Ağır kış koşullarına sahip Ivalo pisti bu lastiğin geliştirilmesi sürecinde kullanılan mekanlardan biri olup ürünü burada birebir görme şansını yakaladık. Ancak bu modelin geliştirilmesi sırasında aynı zamanda Almanya'da ve İspanya'da bulunan hız pistleri de kullanılmıştır. Söz konusu geliştirme çalışmaları markanın değişen mevsim şartlarına uyum gösterebilen çok amaçlı bir ürün ortaya koymak istediğini açıkça gösteriyor.
Gerçekleştirilen ilk testler ise rekabetçi bir ürünün kategoriye giriş yaptığını gösteriyor. Çok yakında bu konudaki yeni yazımızı okuyabileceksiniz.

Nokian Weatherproof 3PMSFTelif hakkı © : Nokian

Kime yönelik? Nasıl bir kullanıma yönelik?

Her ne kadar Weatherproof, kış şartlarında üstün bir sürüş kapasitesine sahip olduğunu belgeleyen 3PMSF işaretlemesine sahip olsa da bir kış lastiği olarak düşünülmemelidir. Bütün dört mevsim lastiklerinde olduğu gibi bu ürün de değişen şartlarda (kuru, yağmurlu, çamurlu) sürüş gerçekleştiren ve nadiren kar ile karşılaşan sürücülere yönelik. Yoğun kar yağışı altındaki yerlerde dağ lastiklerine, hatta ağır kış lastiklerine yönelmek daha doğru olacaktır.

Orta Avrupa ülkelerine yönelik bu lastik binek otomobiller için 13 inç ile 18 inç arasında, SUV'ler için 16 inç ile 18 inç arasında ve ticari araçlar için 14 inç ile 16 inç arasında mevcut olacak.

Piyasaya çıkışının ise 2015 güzünde yaşanması bekleniyor.

Weatherproof lastiğine ait fotoğraflar Flickr albümümüzde: