Yeni lastikler : Lastik üreticilerinin en son ürünleri - Nokian WR SUV 3: SUV tipi araçlar ve 4x4 kompakt araçlar için yüksek performans kış lastiği

Nokian WR SUV 3: SUV tipi araçlar için kış lastiği

Yeni lastikler 10.10.2013, Tan

Nokian kış gamını yenilemeye devam ediyor. Ağır kış lastiklerine ayrılmış Hakkapeliitta serisinden sonra bu Fin lastik imalatçısı her boy SUV tipi araca uygun klasik bir kış lastiği olan WR SUV'nin üçüncü nesil versiyonunu sunmakta. Güçlü yönleri: Kuru, nemli, erimiş karlı, taze karlı, buzlu... her türlü kış yol şartında kusursuz bir yol tutuşu ve kavrama kabiliyeti.

Nokian WR SUV 3: SUV yüksek performans kış lastiği Nokian WR SUV 3: SUV yüksek performans kış lastiği - Telif hakkı © : Nokian

WR SUV 3 isimli yeni lastiği ile Nokian yolda hangi kış şartları hüküm sürüyor olursa olsun yüksek performanslı bir lastik takımı kullanmak isteyen SUV tipi araç sahiplerini hedefliyor. Ağır kış lastiği uzmanı olan bu marka, lastiğinin özellikle kar ve erimiş kar üzerindeki sıradışı yol tutuşu kabiliyetini, yüksek hızda bile korunan kontrol edilebilirliğini ve dengesini ve bunun yanı sıra iyi seviyedeki suda kızaklama direncini ön plana koyuyor. 

Her türlü zeminde yol tutuşu

Nokian WR SUV 3'ün deseniTelif hakkı © : Nokian
Kış lastikleri alanında markanın sahip olduğu en son teknolojilerden faydalanan Nokian WR SUV 3 karlı, nemli veya kuru, her türlü zeminde kusursuz bir yol tutuşu sergileme iddiasında. Nokian'ın Laponya'daki ünlü Ivalo test merkezi  de dahil olmak üzere Avrupa'nın birçok farklı bölgesinde test edilen Nokian WR SUV 3 kendisine son derece iyi bir kontrol edilebilirlik kazandıran simetrik yönlü bir desene sahiptir. Buna ek olarak, sağlam boylamasına merkez hattı her türlü yolda, özellikle yüksek hızda gözle görülür bir sürüş dengesi kazandırıyor. Bu yeni desen aynı zamanda hassas ve yumuşak bir frenleme gerçekleştirmeye olanak sağlar ve bu şekilde yakıt tüketimini düşürmeye katkıda bulunur.

Derin çapraz kanallar ile iki adet pürüzsüz merkez kanal suyun etkili bir şekilde tahliye edilmesini sağlar; karlı ve nemli yollarda suda kızaklama riskini düşürür.

Merkez hattı ve boylamasına kanalların kenarlarına yerleştirilen sırt bloğu sabitleyicileri lastiğin sertliğini arttırır ve kontrol edilebilirliği ile kuru yolda sürüş dengesini optimize eder.

Nokian WR SUV 3 Lock Slipe teknolojisiTelif hakkı © : Nokian
Enfin, le système de lamelles 3D Lock Slipe (que l’on peut traduire par « lamelles-verrous »), qui s’étend d’un épaulement à l’autre, garantit une excellente maniabilité dans les virages. Le système assiste le pavé de la bande de roulement lorsque la lamelle s’ouvre, grâce à un mécanisme de verrouillage intégré à cette dernière. Avantages : une augmentation de la durée de vie et une meilleure résistance à l’abrasion.

 

Karlı yolda üstün yol tutuşu 

Nokian WR SUV 3 - çapraz kanallarTelif hakkı © : Nokian

Nokian WR SUV 3 isimli bu kış lastiğinin sırt blokları özellikle taze kar üzerindeki yol tutuşunu arttırmak üzere optimize edilmiştir. Yağmurlu günlerde çok sayıdaki kılcal kanal harekete geçer. Lastik çok hızlı tepki verir ve yanal kavrama ile boylamasına kavrama arasındaki iyi denge sayesinde şaşırtıcı bir kontrol edilebilirlik ortaya koyar. Dolayısıyla, kar üzerinde ve kuru yolda, virajlarda ve şerit değişimi sırasında ve hatta yüksek hızda kendinden önceki model Nokian WR G2 SUV’ye oranla daha iyi bir yol tutuşu temin eder.

Bu lastikte kullanılan hamur bileşimi değişken şartlara ve yüksek hızlara uyum sağlamak üzere geliştirilmiştir. Yüksek silika oranı lastiğin nemli zemindeki yol tutuşunu optimize eder. Hamur bileşimi aynı zamanda lastiğin yırtılmalara karşı direncini arttıran ve kar ile buz üzerindeki yol tutuşunu optimize eden kanola yağı da içerir. Bu şekilde, performans değerlerinden ödün verilmeksizin lastiğin kullanım ömrü de arttırılmıştır.

Avrupa lastik etiketleme sistemi çerçevesinde Nokian WR SUV 3 yakıt tasarrufu açısından B, nemli zeminde yol tutuşu açısından C notunu almıştır (Bu puanlandırmalar lastiğin boyutuna göre değişiklik gösterebilir).

 

Lastik kontrolünü kolaylaştırmaya yönelik göstergeler

Nokian bu lastiğe çok sayıda aşınma göstergesi dahil etmiştir. Bu göstergelerden ilki lastik deseninin derinliğini milimetre cinsinden gösteren ve lastik sırtı merkezinde yer alan rakamlardır. Lastik aşındıkça bu rakamlar silinir. İkinci gösterge Nokian tarafından patenti alınan bir kar tanesi şeklindedir. Bu gösterge de lastik sırtının merkez bölgesine yerleştirilmiş olup 4 mm'lik bir desen kalınlığına kadar görünür durumda kalır. Bu limit aşıldığında kar tanesi simgesi silinir ve lastiğin suda kızaklamaya karşı aynı korumayı artık sağlamadığı ve dolayısıyla lastiğin değiştirilmesi gerektiği anlaşılır.

Nokian WR SUV 3 basınç değerleri ve montaj hakkında bilgiTelif hakkı © : NokianNokian'ın lastik üzerine dahil ettiği işaretlemeler arasında aynı zamanda uyulması gereken basınç değeri ve montaj yönü de bulunur.

 

 

Çeşitler

Nokian WR SUV 3, 2013 güzünde her türlü SUV tipi araca uygun 15 inç ile 17 inç arasında değişen 37 farklı boyut ile satışa sunulacak. Bu lastiklerin çoğunun arttırılmış bir yük endeksine sahip olacağı unutulmamalı.