Yeni lastikler : Lastik üreticilerinin en son ürünleri - Nokian zLine, Line ve eLine: Finlandiyalı lastik markası üç yeni yaz lastiğinin lansmanını gerçekleştiriyor

Nokian zLine, Line ve eLine: Finlandiyalı lastik markası üç yeni yaz lastiğinin lansmanını gerçekleştiriyor

Yeni lastikler 02.05.2013, Tan

Finlandiyalı Nokian Tyres markası, Line isimli yeni yaz lastiği gamını müşterilerinin beğenisine sundu. Bu gam içerisinde üç farklı lastik modeli bulunuyor: Sınırları zorlayan sürüşlere yönelik spor lastiği Nokian zLine, ıslak zeminlerin ustası Nokian Line ve küçük otomobillere yönelik çevre dostu lastik Nokian eLine.

Audi'ye takılı Nokian zLine Telif hakkı © : Nokian

 

 

Nokian'ın kış lastikleri alanındaki ününden bahsetmemize gerek dahi yok. Ancak yaz lastikleri de gitgide daha fazla ilgi çekmekte. V ve özellikle Z G2 gamları 2012'de "Auto Bild", "Auto Motor Sport" gibi Alman dergileri ve uzman kuruluş Adac tarafından gerçekleştirilen testleri kolayca geçti. Finlandiyalı lastik imalatçısının sunduğu yeni yaz lastiği gamı Line'ın büyük bir beğeni toplayacağı kuşkusuz.

 

 

 

Nokian'ın Line gamı üç farklı modeli bünyesinde barındırıyor:

   Nokian zLine'ın sunum videosu

    

   Nokian zLine: Sportif ve yüksek hızda hassas bir sürüş için

   Nokian zLine'ın diş yapısıTelif hakkı © : Nokian
   Nokian zLine hava şartları nasıl olursa olsun yüksek performans, güvenlik ve kontrol edilebilirlik sağlar. Özellikle yüksek hız ve sürüş hassasiyeti meraklısı spor otomobil sürücülerine yöneliktir.

   Nokian zLine Avrupa'da gerçekleştirilen birçok testi başarıyla geçen Nokian Z G2'nin bir üst modeli olarak sunuldu. Yeni hamur bileşimi, nanoteknolojiden faydalanan çok katmanlı yapısı ve yeni lastik sırtı deseni bu lastiğin hem değişken hava şartlarına uyum sağlamasına imkan tanıyor hem de mükemmel bir sürüş konforu temin ediyor.


   Yol tutuşu ve
    kontrol edilebilirlik

   Lastik sırtının asimetrik deseni sayesinde Nokian zLine üstün bir kontrol edilebilirlik ve sürüş hassasiyeti sunar. Geniş kanalları lastiği sertleştirir ve zemin ile temas sırasında sırt bloklarının hareketini azaltır. Bu da yüksek hızda aracın kontrol edilebilirliğini arttırmaya katkıda bulunur.

   Nokian zLine'nın yapısında ve hamurunda en son teknolojik gelişmeler kullanılmıştır.

   • Çok katmanlı yapısı her türlü durumda düzenli sürüş özellikleri temin eder.
   • Nokian UHP Silica isimli hamur bileşimi geniş bir sıcaklık yelpazesinde lastik dengesini korumaya olanak sağlar. Bu da ıslak zemindeki yol tutuşunu arttırır.
   • Ara katman hamurunda direksiyon hareketlerinin tekerlere hızlı bir şekilde aktarılmasını sağlayan nano silika molekülleri kullanılmıştır.
   • Son katman ise yuvarlanma direncini düşüren son derece sert bir kauçuktan oluşuyor.


   Suda kızaklama direnci

   Zemindeki suyun drenajı iki teknolojik yenilik ile arttırılmıştır: Yüzey suyunu boylamasına kanallar ile dışarı atmadan önce depolayan Hydro Grooves teknolojili hatlar ile dış omuz alanında bulunan ve su depolama kapasitesini arttıran Swoop Grooves teknolojili çukurlar. Sonuç: Suda kızaklama riskleri bu sayede net bir şekilde aşağı çekilmiş oluyor.

   Nokian Swoop GroovesTelif hakkı © : Nokian

    

    

   Su depolama kapasitesini arttıran Swoop Grooves teknolojili çukurlar suda kızaklama riskini sınırlandırır.

    

    


   Sürüş konforu ve uzun kullanım ömrü.

   Yuvarlanma gürültüsünü düşürmek amacıyla Nokian mühendisleri açılı kanalların duvarlarında küçük yuvarlak çukurlar (bir golf topundaki gibi) açmıştır (Silent Groove Design teknolojisi).

   Yüksek mukavemetli çelik tellerden üretilen kemer, lastik yapısının ve performansının uzun bir süre korunmasını sağlar.


   Çeşitler

   Nokian zLine isimli yaz lastiği, W'den Y kategorisine kadar giden hız endekslerine uygun 31 farklı boyutta mevcuttur. (16 inçten 20 inçe kadar).


   Ayrıca bakınız:

   >> Nokian zLine: Fiyatlar
   >> Nokian zLine: Rakipler
   >> Nokian zLine: Boyutlar

    


   Nokian Line: Nemli zeminlerin ustası 

   Nokian Line ıslak yollarda optimal yol tutuşu sayesinde güçlü otomobillerin ilkbahardan sonbahara tam bir güvenlik içerisinde sürüş gerçekleştirmelerine imkan tanır.

   Islak zeminde Nokian LineTelif hakkı © : Nokian

   Nemli zeminde güvenli sürüş

   Merkez hatlarında bulunan Cross-Block teknolojisine sahip kılcal kanallar üç farklı işleve sahiptir:

   • Dış omuz alanında bulunanlar sürüş dengesini arttırır;
   • İç omuz alanında bulunanlar yol ile yumuşak bir temas sağlar ve bu şekilde yuvarlanma direnci ile gürültüyü düşürür;
   • Son olarak zemindeki suyu depolayıp bunun ana kanallar yoluyla hızlı bir şekilde tahliye edilmesini sağlarlar.

   Nokian Line Cross Block SipesTelif hakkı © : Nokian
   Nokian zLine gibi Nokian Line da su depolama hacmini arttıran ve nemli zeminde iyi bir yol tutuşu sağlayan Swoop Gooves teknolojisine sahiptir.

   Silika partiküllerine sahip kauçuk bileşimi ıslak yolda mükemmel bir yol tutuşu sağlar. Bunun yanı sıra, lastiğin ürettiği ısıyı düşürür ve bu sayede kullanım ömrünü arttırır.   Denge ve sürüş hassasiyeti

   Asimetrik lastik sırtı lastik dengesini arttırmaya olanak sağlar. Kalın bir kanal ile güçlendirilmiş merkez alanı yüksek hızda bile yol tutuşunu arttıran sert bir kauçuk bileşeninden oluşuyor.

   Omuz alanındaki blokların sahip olduğu çifte destek hem araç dengesine hem de sürüş hassasiyetine katkıda bulunur. Normal sürüş sırasında omuz alanındaki bloklar kıvrılır ve yuvarlanma direncini düşürerek enerji tasarrufu sağlar. Sportif sürüş sırasında bloklar birbirlerine dayanarak lastiği sertleştirir.


   Çeşitler

   Nokian Line, T, H, V ve W kategorisi hız endekslerinde 45 farklı boyutta (15 inçten 17 inçe kadar) mevcuttur.

   >> Nokian Line: Fiyatlar
   >> Nokian Line: Rakipler
   >> Nokian Line: Boyutlar

    


   Nokian eLine: Yol tutuşu ve çevreye duyarlılık
    

   Nokian eLine çevreye duyarlılık gösteren, enerji tasarrufu bekleyen ve özellikle ıslak yolda sürüş güvenliğini maksimize etmek isteyen küçük otomobil (özellikle Hybrid otomobil) sürücülerine yönelik bir yeşil lastiktir.

   Sculpture du Nokian eLineTelif hakkı © : Nokian

   Yeni Lastik Etiketleme Mevzuatı çerçevesinde AA notunu elde eden Nokian eLine nemli zeminde mükemmel bir yol tutuşu sağlar ve aynı zamanda yakıt tüketimini düşürür.

   Islak yolda yol tutuşu

   Nokian eLine çetin şartlarda dahi diğer yaz lastiklerine oranla çok daha kısa olan atalet süresi sayesinde yön değişimlerine derhal yanıt veriyor.

   Daha sert bir kemer ve yuvarlatılmış lastik sırtı da sürüş dengesine katkıda bulunmaktadır. Hızlanma sırasında ortaya çıkan patinaj aşağı çekilmiştir: Bu şekilde lastik kaygan yollarda veya yağmurda son derece yüksek performans sergiler ve frenleme mesafelerini aşağı çeker.


   Çevre dostu bir lastik

   Yuvarlanma direnci birçok farklı yöntem ile düşürülmüştür:

   • Dış omuz alanında bulunan kanallar kılcal kanallar ile değiştirilmiştir;
   • Sırt blokları, yükü dağıtacak ve deformasyonları azaltacak şekilde genişletilmiş ve kısaltılmıştır;
   • Lastik kesiti geleneksel lastiklere oranla daha düzdür.
   • Kauçuk karışımı lastiğin hızlı bir şekilde optimal sıcaklığa erişmesini sağlıyor.

   Çeşitler

    Nokian eLine 15 inçten 16 inçe kadar boyutlarda mevcuttur.  

   >> Nokian eLine: Fiyatlar
   >> Nokian eLine: Rakipler
   >> Nokian eLine: Boyutlar