Yeni lastikler : Lastik üreticilerinin en son ürünleri - Pirelli Winter Sottozero 3: Her türlü yüzeyde rahat sürüş sağlayan yüksek performans kış lastiği

Pirelli Winter Sottozero 3: Yüksek performans kış lastiği

Yeni lastikler 11.10.2013, Tan

Pirelli, kış lastiği Sottozero'nun üçüncü nesil modelinin lansmanını gerçekleştiriyor. Orta ve üst sınıf araçlara yönelik olan Sottozero 3, her türlü kış şartına (kuru, nemli, karlı, buzlu, vs.) sahip yüzeylerde maksimum güvenlik sunmak üzere tasarlanmıştır. Sottozero 2'ye nazaran kayda değer bir performans artışı sergilemektedir. 2013 Ekiminden itibaren 16 ile 21 inç arasında değişen 50 farklı boyutta satışa sürülecektir.

Pirelli Sottozero Serie 3, ultra yüksek performans kış lastiği Pirelli Winter Sottozero Serie 3, ultra yüksek performans kış lastiği - Telif hakkı © : Pirelli

Pirelli, Winter Sottozero Serie 3 isimli lastiğini üst gam orta ve üst sınıf araçlara yönelik bir ultra yüksek performans lastiği olarak tasarlamıştır. Otomobillerin sportif sürüş performansını optimize etmek amacıyla Pirelli, bu lastiği geliştirirken ortağı konumundaki büyük otomobil üreticilerinin (Alfa Romeo, Audi, BMW, Citroën, ...) yardımını almıştır.

Her türlü hava koşulunda güvenlik

Winter Sottozero 3 geniş bir sıcaklık aralığında optimal performans özellikleri ortaya koyabilmesini sağlayan yeni bir hamur bileşimine sahiptir. Bu yenilik sayesinde sürücü, bütün kış mevsimi boyunca iyi bir yol tutuşu elde eder. Lastiğin  yönlü bir desene sahip sırt bölgesinin merkezinde kar üzerinde maksimum çekiş gücü temin etmek üzere çift ok şeklinde yerleştirilmiş sırt blokları bulunur.

Bir diğer yenilik ise aracın kuru zemindeki kontrol edilebilirliğini ve kar üzerindeki frenleme performansını ve kavrama kabiliyetini arttırmaya olanak sağlayan çok daha fazla sayıda 3 boyutlu kılcal kanal. Bunun yanı sıra, lastiğin kış şartlarındaki kavrama kabiliyetini arttırmak üzere zemin ile temas alanı genişletilmiştir.

İki adet boylamasına kanal sayesinde daha iyi su tahliyesiTelif hakkı © : Pirelli - rezulteo

Islak zeminde sürüş özellikleri üzerinde özel bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Daha iyi bir su tahliyesi sağlamak ve aracın yağmurlu havalarda yol tutuşu kabiliyetini arttırmak üzere iki adet boylamasına kanal genişletilmiştir. Yine aynı sebeple, yani suyu daha hızlı tahliye etmek adına omuz alanı yuvarlatılmıştır.

Son olarak, lastik ömrünün arttırılması amacıyla lastik sırtı optimize edilmiştir. Pirelli mühendisleri özellikle daha geniş ve eşit bir temas yüzeyi geliştirmişlerdir.


Çeşitler

Winter Sottozero 3, 2013 Ekiminden itibaren 16 ile 21 inç arasında değişen 50 farklı boyutta mevcut olacaktır.