Yeni lastikler : Lastik üreticilerinin en son ürünleri - Proxes CF2: Toyo'nun yeni üst gam lastiği

Proxes CF2: Toyo'nun yeni üst gam lastiği

Yeni lastikler 01.07.2013, Tan

Enerji verimliliği, ıslak yolda üstün frenleme, uzun kullanım ömrü: Toyo Proxes CF2 bir önceki modeline oranla her alanda ilerleme sağlamaktadır. Lastiğin etiketlemesi de bu tespiti doğrulamaktadır (C, B, 70). Bu Japon lastik imalatçısının geliştirdiği en son teknolojileri kullanan bu yüksek performans lastiği, kompakt araçlara, sedanlara ve minivanlara yöneliktir.

Daha verimli bir performans sunan yaz lastiği Toyo Proxes CF2 Daha verimli bir performans sunan yaz lastiği Toyo Proxes CF2 - Telif hakkı © : Toyo

Uygulanmaya başlanan Avrupa Lastik Etiketlemesi Mevzuatı lastik imalatçılarını gamlarını gözden geçirmeye teşvik ediyor. Özellikle etiket üzerinde dikkate alınan kriterlerden herhangi birinde kötü bir not elde eden lastikler bu gözden geçirme işlemine tabi tutuluyor. Bu durum Toyo'nun Proxes gamı için de geçerli. Nitekim, bu gam içerisinde CF1 modeli enerji verimliliği açısından vasat bir değer olan F notunu ve ıslak zeminde etkili frenleme açısından ise ortalama bir değer olan C notunu elde etmektedir.

Bu lastiğin yeni modeli Toyo Proxes CF2 bu iki alanda net bir ilerleme kaydetmektedir. Yüksek teknoloji bir hamur bileşimi sayesinde daha sert bir profile ve daha hafif bir yapıya sahip olup daha düşük bir yuvarlanma direnci, daha kısa frenleme mesafeleri ve daha uzun bir kilometre ömrü sunmaktadır.


Düşük yuvarlanma direnci 

Silika açısından zengin hamur bileşimiTelif hakkı © : Toyo
Toyo'ya göre Proxes CF2'nin yuvarlanma direnci Proxes CF1'e oranla %25 düşürülmüştür. Etiket değerinin bu şekilde F'den C'ye çıkması enerji verimliliğinin (yakıt tüketiminin) tatmin edici düzeye ulaştığını gösterir. Bu sonucu elde etmek için Toyo silika açısından zengin bir hamur bileşimi geliştirmiştir. Bu hamur bileşiminin içerisinde silikanın daha iyi bir şekilde yayılmasını sağlayan "süperaktif" bir polimer de bulunmaktadır. Bu lastik imalatçısı aynı zamanda lastik profilinin boylamasına sertliğini arttırmış ve lastik yapısını hafifletmiştir.Islak yolda güvenlik

Toyo Proxes CF2'nin diş yapısıTelif hakkı © : Toyo
Toyo, lastiğinin güvenlik alanındaki performansını da arttırmıştır. Proxes CF2'nin ıslak yolda frenleme performansı Proxes CF1'e oranla %15 iyileştirilmiştir. Etiket üzerindeki not da bu şekilde C'den B'ye geçmiştir. Bu iyi sonuçlar özellikle yeni hamur içerisinde bulunan ve ıslak zemindeki yol tutuşunu arttıran "Grip" polimeri ile elde edilmiştir. Daha sert ve gelişmiş bir tasarıma sahip olan lastik profili yüksek hızda dahi daha güvenlidir. Bunun yanı sıra, suyu daha etkili bir şekilde tahliye eden daha geniş kanallar bulunmaktadır. Bu da suda kızaklama direncini arttırır.

 


Kilometre ömrü ve sürüş konforu

Toyo Proxes CF2'nin yapısıTelif hakkı © : Toyo

Toyo'nun üzerinde iyi bir iş çıkardığı bir diğer konu ise kullanım ömrü. Toyo kilometre ömrünün CF1 modeline oranla %41 uzatıldığını belirtmekte: Ekonomik kriz ortamında bu önemli bir artı... Bunu gerçekleştirebilmek için mühendisler hamur bileşimine aşınmaya karşı dirençli bir polimer dahil etmişlerdir. Aynı zamanda lastik profilinin boylamasına sertliği ve lastik yapısı üzerinde de oynama yapmışlardır. Toyo Proxes CF2 bu doğrultuda çelik bir kemere ve lastiğin zemin yapısına göre şekil değiştirebilmesini sağlayan yeni omuz bloklarına sahiptir. Bu özellikleri sayesinde lastik hem daha konforlu hem de daha güvenli hale gelmiştir. Bu lastik aynı zamanda sessizdir: 70 dB'lik bir dış yuvarlanma gürültüsü ile Avrupa Etiketleme Mevzuatı çerçevesinde 2. seviyede sınıflandırılmıştır.
 

Çeşitler

Toyo Proxes CF2, 45 farklı boyutta mevcuttur. Bu boyutlar H ve V hız endeksleri için 15 inç ile 16 inç arasında değişmekte iken V hız endeksi için ise 17 inçtir.