Yeni lastikler : Lastik üreticilerinin en son ürünleri - Turanza T005, Bridgestone'un yeni premium lastiği

Turanza T005, Bridgestone'un yeni premium lastiği

Yeni lastikler 08.10.2017, Yannick O’Conor

Bridgestone, binek araçlara yönelik yeni lastiği Turanza T005'i Yunanistan'daki bir etkinlikte tanıttı. Bu lastik 2018 Ocağından itibaren T001 EVO'nun yerini alacak.

Bridgestone_Turanza Yeni Bridgestone Turanza T005 özellikle ıslak zeminde güvenlik ve kontrol sunmak üzere geliştirildi - Telif hakkı © : Bridgestone / Tom Joy

Avrupalı tüketicilerin alışkanlıklarına uygun bir lastik

Bridgestone müşterilerine "Boss" (patron) şeklinde hitap eder. Japon lastik üreticisi bu şekilde müşterilerine gösterdiği derin saygıyı ifade eder. Bridgestone binlerce Avrupalı müşterisi üzerinde gerçekleştirdiği anketler ile onların lastik alanındaki ihtiyaçlarını ve beklentilerini anlamaya çalıştı. Sonuç: Güvenlik. Sürüş keyfinden ödün vermeksizin araç kontrolünü elinde tutmak. Buna ek olarak lastiğin harcadığı enerji ne kadar düşürülebilirse o kadar iyi.

Markanın ortaklarına Atina, Yunanistan’da Eylül ortasında büyük bir ihtişamla sunulan ve kamuya Frankfurt Uluslararası Otomobil Fuarı'nda (IAA) bir Lexus LC500h üzerinde tanıtılan Bridgestone Turanza T005 Avrupalı otomobil sürücülerinin ifade ettiği sorunları çözümlemeyi hedefliyor. Bu lastiğin tanıtımı sırasında Bridgestone Avrupa Ortadoğu-Afrika Bölgesi Genel Ürün Müdürü Jakob Ronsholt şunları söylüyordu: "Yeni Turanza T005 en çok ilgi gören ürünlerimizin merkezine oturacak. Beklentilere yanıt verebilecek bir ürün oluşturmak amacıyla tüketicilerin ihtiyaçlarını büyük bir dikkat ile analiz ettik."

Bridgestone_Turanza_T005Telif hakkı © : Bridgestone / Tom Joy

Yağmurlu havada bile kontrol ve güvenlik

Avrupalı tüketicilerin güvenlik ihtiyacına yanıt verebilmek amacıyla Bridgestone sürücülerin her türlü sürüş şartında kontrolü ellerinde tutmalarını sağlayacak bir lastik geliştirdi. Bu amaçla Japon lastik üreticisi "NanoPro-Tech" teknolojisini Turanza T005 lastiğinde kullandı. Bu polimer, yüksek oranda silika içeren lastik bileşimi ile bir araya gelerek ıslak yüzeylerde iyi bir kavrama ve daha düşük yakıt tüketimi vaat ediyor. Buna ek olarak lastik sırtı su tahliyesini kolaylaştıracak ve bu yolla suda kızaklama riskini düşürecek şekilde tasarlanmış.

Bridgestone'a göre T001 EVO'nun yerini alan Turanza T005 kendisinden önceki lastiğe oranla %10 daha uzun bir kullanım ömrüne sahip olacak. Avrupa Lastik Etiketleme Sistemi çerçevesinde bu lastik bütün boyutlarda ıslak zeminde frenleme alanında A notunu, yuvarlanma direnci alanında ise A ve B notlarını elde etti.

Bridgestone_TuranzaTelif hakkı © : Bridgestone / Tom Joy

Çeşitler

Bridgestone Turanza T005, 2018 Ocağından itibaren 14 ile 21 inç arasındaki çaplar için 101 farklı boyutta mevcut olacak. Marka, 2019'a kadar 48 yeni boyutu bu gama dahil etmeyi planlıyor.

Bu lastiğin daha şimdiden Audi ve Mercedes dahil birçok markanın aracında orijinal ekipman olarak kullanılmasına karar verildi.