Yeni lastikler : Lastik üreticilerinin en son ürünleri - Ultrac Vorti, Vredestein'in yeni yüksek performans lastiği

Ultrac Vorti, Vredestein'in yeni yüksek performans lastiği

Yeni lastikler 28.06.2013, Berk

Vredestein farklılığını ön plana çıkarıyor. Bu lastik imalatçısı yüksek performansı ve özenli bir estetik görünümü bir araya getiren lastikler sunmaktadır. En son icraatı olan Ultrac Vorti de böyle bir lastik olup Giugiaro imzalı bir tasarıma sahip. Ultrac Vorti ismi ise kalkış sırasında bir helikopterin yarattığı hortumu hatırlatmaktadır.

Vredestein Ultrac Vorti Telif hakkı © : Vredestein

Ultrac Vorti, Vredestein'in farklı alanlarda çalışan ortaklarının araştırma geliştirme takımlarının ürünüdür. Bu ortakların bazıları otomobil endüstrisinde çalışır, bazıları da yüksek performans alanında uzmanlaşmış tasarımcılardır (Carlsson, Arden…). Giugiaro Design da bunların arasında yer almaktadır. 
Başlangıçta ön ve arka lastikleri farklı boyutlara sahip araçlara yönelik olarak üretilen
Ultrac Vorti iki farklı versiyona sahiptir: Bunlardan biri ön aks, diğeri ise arka aks içindir. Bu tasarım özelliği, ön ve arka lastikleri farklı boyutlara sahip olan araçlara uygundur.Vredestein Ultrac Vorti ön ve arka lastik takımlarıTelif hakkı © : Vredestein

Ön takım ile arka takıma ait lastiklerin sırtları sürüş özelliklerini optimize etmek üzere birbirinden hafifçe farklıdır. Ön lastik takımı nemli zeminde su tahliyesini ön plana çıkarırken arka lastik takımı kavramayı ve dengeyi arttırır.


Daha iyi bir desen izi

Ultrac Vorti, 4 adet hattan oluşan bir kontura sahiptir (aşağıdaki şekle bakınız). Bu çözüm lastiğin daha iyi bir desen izine sahip olmasını sağlar. Virajlarda lastiğin dış omuz alanı en ağır yükü kaldırmakta olup bu da yol ile mükemmel bir temas sağlar.


Vredestein Ultrac Vorti'nin asimetrik diş yapısıTelif hakkı © : Vredestein

Lastiğin asimetrik diş yapısı ise lastikler dönüş gerçekleştirirken dış omuz alanının zemin ile temasını arttırmaya imkan tanır ve kavrama ile kontrol edilebilirliği arttırır.