Yeni lastikler : Lastik üreticilerinin en son ürünleri - Uniroyal RainSport 3: Mercek altında

Uniroyal RainSport 3: Mercek altında

Yeni lastikler 12.05.2014, Hakan

RainSport 3 lastiğini değerlendirmek üzere imalatçısı Uniroyal, bizi İspanya'daki Valensiya pistine davet etti. Bu yeni lastiğin farklı alanlardaki kapasitesini katılımcılara göstermek üzere son derece ilgi çekici bir girişim...

Uniroyal RainSport 3, MiniCooper ile pist üzerinde Uniroyal markası yeni RainSport 3 lastiklerini değerlendirmek üzere bizi İspanya'daki Valensiya pistine davet etti. - Telif hakkı © : rezulteo

Bir Mini JCW Challenge'ın direksiyonuna geçiyoruz

Söz konusu test sırasında birçok atölye organize edildi. Bunlardan birincisi gerçek birer yarış otomobili olan Mini John Cooper Works Challenge'ların kart racing pistine çıkarılmasından oluşuyordu.

Son derece zikzaklı bu parkurun keskin virajları birbirinden farklı dönüş açıları gerektiren kıvrımlara sahipti.

Otomobillerin agresif geometrisi, yıpratıcı yol kaplaması ve son derece teknik parkur, lastikleri zor bir sınava tabi tutuyor. Bir binek araç lastiği için oldukça (hatta aşırı?) zorlayıcı bu şartlar altından RainSport 3 alnının akıyla çıkıyor. Her ne kadar pist yarışlarına yönelik bir lastik olmasa da, genel olarak olumlu bir his veriyor ve hazırlıklı olduğunu gösteriyor.

 

 

Pist deneyimi

Bu lastiğin gerçek koşullardaki potansiyeli hakkında bir fikir edinebilmemiz için Uniroyal, Valensiya pistinde test sürüşü gerçekleştirmeyi teklif etti. Ancak bu sürüş için eşi benzeri pek görülmemiş bir ortam oluşturuldu. Pist, birçok bölüme ayrılıp bu bölümlerde değişimli olarak kuru ve nemli zeminler hazırlanmıştı. RainSport 3 bu şartlar altında büyük bir başarı yakalamakta. Bir ContiSportContact 5 kadar hassas olmasa da kuru zeminde iyi bir performans sunmakta olup fazlasıyla tatmin edici bir tavır ortaya koymuştur. Bu test sırasında hizmetimize sunulan bütün araçlarda (Golf 7 GTiSeat Leon TFSi 180 beygir, Mercedes GLA vs...) lastiğin ne kadar hassas olduğu ve performans dengesini koruyabildiği görülebilmiştir.

Uniroyal RainSport 3 pist testiTelif hakkı © : rezulteo

RainSport 3'ün nemli bölgelerdeki performansı merak uyandırmaktaydı ve hayal kırıklığına da uğratmadı. Lastik oldukça etkileyici bir performans ortaya koymakta. Suyun ciddi yüksekliklere sahip olduğu noktalarda bile lastiğin suyu neredeyse küstahça dışarı attığı ve araca güven verici bir denge kazandırdığı görülmekte. Viraja girişler hatasız gerçekleşmekte olup abartılı bir sürüş stili uygulandığında dahi lastik yetersiz dümenleme ve aşırı dümenleme durumlarını olması gerektiği gibi minimuma çekmeyi kesinlikle başarıyor.

 

Sonuç olarak

Uniroyal'e göre RainSport 3 bir önceki modelini ıslak zeminde %8 daha kısa frenleme mesafeleri, daha iyi bir yol tutuşu ve daha üstün bir enerji verimliliği ile geride bırakmaktadır. Bu ilerlemeyi bizzat test etme şansı yakalayamasak da segmenti içerisinde sağlam bir yere sahip olacağı görülen bu lastiğin güvenlik ve performans dengesi alanlarındaki becerisine tanıklık edebildik.

 

 

<< Uniroyal RainSport 3: Yağmur lastiğinin dönüşü