Yeni lastikler : Lastik üreticilerinin en son ürünleri - Yokohama Advan Neova AD08 R, yol ve pist için

Yokohama Advan Neova AD08 R, yol ve pist için

Yeni lastikler 02.04.2014, Can

Spor lastikleri gamında Yokohama markası her zaman bir öncü görevi görmüştür. Yokohama ailesinin en son üyesi AD08R de yol üzerinde kullanıma yönelik gerçek bir yarış canavarı olarak bir istisna olmadığını gösteriyor.

Yokohama Advan Neova AD08 R Yokohama Advan Neova AD08 R yol üzerinde oldukça sportif bir sürüşe yönelik - Telif hakkı © : Yokohama

Radikal ama aynı zamanda çok amaçlı lastik

Yarış odaklı ve az çentikli lastik sırtına rağmen Neova AD08R aynı lastik imalatçısının A021R, A032R ve A048 isimli yarı slick lastikleri ile aynı kefeye konulmamalı. Yol üzerinde kullanıma yönelik ultra sportif bir lastik olarak sınıflandırılan Neova AD08R en az bahsi geçen diğer lastikler kadar yarışa uygun olmakla beraber son derece sportif bir yol sürüşüne ve zaman zaman da pist üzerinde sürüşe yöneliktir.

Advan Neova ADO8R, AD08'in yerini alıyor. Estetik açıdan bu yeni lastik pek bir değişikliğe uğramış görünmüyor ve bir önceki modelin başarısını temin eden özellikleri bünyesinde barındırıyor.

  • Sırt bloklarının oluşturduğu kesintisiz omuz alanı lastik sırtına harika bir rijidite kazandırarak tutunmayı arttırıyor. Kanalların tabanındaki hatlar zorlu sürüş durumlarında iyi bir denge sağlamayı amaçlıyor.
  • Karkasa dahil edilen çelik bir tabaka, lastik yanaklarını takviye ederek virajda daha iyi performans özelliklerinin elde edilmesini sağlıyor. Su tahliyesini gerçekleştiren yuvarlatılmış kanallar ise ıslak zemin üzerinde performans garantisi sunuyor.

Buna karşılık bir önceki modele oranla en büyük değişiklikler performansa yönelik olarak optimize edilen hamur bileşimi MS Compound 2R'in kullanılması ile ortaya çıkıyor. Bu bileşim bünyesinde karbon, mikrosilika ve polimerlerin yanı sıra makromoleküller ile portakal yağı da bulunduruyor. Bu materyallerin birlikte kullanılmasındaki amaç, yol ve ıslak zemin üzerindeki kavrama kabiliyetini arttırmak ve her türlü sürüş şartında daha iyi sportif sürüş özellikleri sunmak.

Yokohama Advan Neova AD08 RTelif hakkı © : Yokohama

Gözle görülür performans artışı!

Tsukuba PistiTelif hakkı © : Yokohama
Lastiğin performans özelliklerini ve kaydedilen ilerlemeleri ölçmek üzere Yokohama, 225 45R17 91W boyutunda lastiklerin kullanıldığı bir Toyota GT86 aracılığı ile karşılaştırma testleri organize etti.

 

Neova AD08R'nin saf performansına değinecek olursak, Tsukuba Pisti üzerinde ortalama 0,685 saniye daha hızlı bir tur zamanı elde etmiştir (Kronometre zamanı 5 turluk bir sürüşe dayalıdır).

Yokohama aynı zamanda aşağıdaki videoda görebileceğiniz gibi özel olarak hazırlanmış otomobiller üzerinde karşılaştırma testleri de gerçekleştirmiştir.

Frenleme testlerinde de Yokohama ailesinin bu yeni üyesi bir önceki modelinden daha yüksek bir performans elde ediyor zira kuru zeminde %3, ıslak zeminde ise %5 daha kısa bir frenleme mesafesi ortaya koyuyor (Test, 225 45R17 91W boyutunda lastiklere sahip bir Honda Civic Type R ile 100 km/saatlik bir hızda gerçekleştirilmiştir).