Yeni lastikler : Lastik üreticilerinin en son ürünleri - Yokohama Advan Sport V105: Spor araçlar ve lüks otomobiller için yüksek performans lastiği

Yokohama Advan Sport V105: Spor araçlar ve lüks otomobiller için yüksek performans lastiği

Yeni lastikler 18.02.2013

Yokohama'nın ünlü lastiği V103'ün yeni modeli Advan Sport V105 yarış dünyasından gelme birçok teknolojik ilerleme sayesinde yüksek performans ve sürüş keyfini bir araya getiriyor. Yüksek performanslı araç meraklıları buna sevinecekler...

Spor ve lüks araçlar için Yokohama Yüksek Performans Lastikleri Telif hakkı © : Yokohama

Advan Sport V105 lastiği ile Yokohama hem lüks sedan segmentini (MercedesAudiBMW…) hem de süper spor araçlar segmentini (Aston MartinPorsche…) hedeflemektedir. Bu konu ile ilgili olarak Yokohama'nın söyleyeceği çok şey var. Yokohama, bu yeni ultra yüksek performans lastiğinde 2006'dan beri resmi tedarikçiliğini yaptığı Dünya Binek Otomobiller Şampiyonası'ndan (WTCC) gelen deneyimini kullanıyor.

Bunun yanı sıra, lastiğin geliştirme çalışmalarının büyük bir bölümü ünlü Alman markalarının kalesi haline gelmiş olan Nurburgring pistinde gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar neticesinde Mercedez-Benz Advan V105'i SL, SLK, CLS ve C Class model otomobillerinde orijinal ekipman olarak kullanma konusunda ikna olmuştur.

Kavrama performansını ve sürüş konforunu arttırmak amacıyla yeniden tasarlanmış lastik deseni

V105 bir önceki modeli Advan Sport V103 ile karşılaştırıldığında tamamen baştan tasarlanmış bir sırta sahiptir. Sırt deseni hala asimetriktir ve ıslak zeminde kavramayı arttırmak için optimize edilmiş bir iç yüzey ile kuru zeminler için optimize edilmiş bir dış yüzeye sahiptir. Fakat geri kalan tüm özellikler elden geçirilmiştir.

  Yokohama Advan Sport V105'in profiliTelif hakkı © : Yokohama

  • Üç adet geniş ve bir adet nispeten küçük boylamasına kanal optimal su tahliyesi sağlar ve suda kızaklama risklerini düşürür.
  • Kanallar boyunca yerleştirilen bir dizi girinti (5 farklı sırt bloğu yerleşimi) yuvarlanma gürültüsünün düşürülmesine olanak sağlar.
  • Hamur sırt blokları kavrama performansını arttırmak ve aşınmayı düşürmek üzere "tepe" şeklindeki (yuvarlatılmış) desenlere sahiptir. Bu özellik basıncın zemine eşit bir şekilde yayılmasını ve aynı zamanda ısının daha iyi bir şekilde dağıtılmasını sağlar.


  Daha etkili ve daha dayanıklı bir hamur bileşimi

  Yokohama, Advan Sport V105'de yeni bir hamur bileşimi kullanmaktadır. Hamur bileşimindeki yenilik silika tanelerinin daha yoğun ve daha düzenli bir şekilde dağılımının ("mikrosilika" teknolojisi) sağlanmasıdır. Kullanılan bileşenler arasında kauçuğun daha kolay işlenmesini sağlayan portakal kabuğu yağı da bulunmaktadır. Sonuç: Daha iyi bir aşınma direnci ve ıslak yolda daha güçlü bir kavrama.


  Daha sert ve daha hafif bir karkas

  Yarış dünyasından gelen bir diğer performans artısı: "Görünürde radyal" karkas. Lifler lastik yüzeyine normalde 90° açıyla yerleştirilir. Ancak Japon mühendisler Advan Sport V105'de bu lifler için 80°'lik bir açı kullanmışlardır. Bu şekilde bisiklet tekerleri üzerindeki çizgiler gibi "üç açılı" lastik yanakları elde edilir ve çekiş ile frenleme sırasında meydana gelen boylamasına kuvvetlere daha iyi bir şekilde direnç gösterilir.

  Yokohama Advan Sport V105'in karkasının yapı matrisiTelif hakkı © : Yokohama

  "Matrix Body Ply" isimli çok katman teknolojisi ile bir arada kullanılan bu yenilik her türlü zeminde yönlendirme hassasiyetini arttırmaya ve lastik ağırlığını %4 düşürmeye olanak sağlar. (265/35 ZR 19 boyutundaki bir lastikte – %4,6).


  Daha yüksek performans seviyeleri

  Bu teknolojiler Yokohama Advan Sport V105'in Advan V103'e oranla ciddi performans artışlarına sahip olmasını sağlar:

  • Islak yolda %14 daha iyi frenleme 
  • Islak yolda %11 daha fazla kontrol edilebilirlik
  • %15 daha az gürültü

  Yokohama Advan Sport V105 için karşılaştırmalı performans testiTelif hakkı © : Yokohama

  *Test, V105 265/35R19 boyutundaki bir lastik ile gerçekleştirilmiştir.

  Ayrıca bakınız:

  >> Yokohama Advan V150 : Fiyatlar
  >> Yokohama Advan V150 : Rakipler
  >> Yokohama Advan V150 : Boyutlar