Lastikle ilgili yönetmelik ve kanunlar - Türkiye'deki kış lastiği mevzuatına dair hatırlatma

Türkiye'deki kış lastiği mevzuatına dair hatırlatma

Yönetmelik 31.10.2013, rezulteo

Yazı artık tamamen geride bıraktık ve sıcaklıklar kısa bir süre sonra ciddi ölçüde düşecek. Türkiye yollarında sürüş gerçekleştiren otomobil sürücülerinin kış mevsiminde uyması gereken kurallar hakkında küçük bir hatırlatmayı aşağıda bulabilirsiniz.

Kış lastiği Türkiye'de kış lastikleri binek araçlar için zorunlu değildir: Yürürlükteki mevzuat hakkında hatırlatma - Telif hakkı © : iStockphoto.com/rezulteo.com

Ticari araçlar için kış lastikleri zorunlu

Türkiye'de soğukların bastırdığı dönemlerde kış lastiklerinin herkes tarafından kullanılması henüz zorunlu değil. Ancak yolcu ve yük taşımacılığı gerçekleştiren çok sayıda profesyonel taşımacı için böyle bir zorunluluk mevcuttur: Kamyonlar, çekiciler, tankerler, otobüsler, kamyonetler, minibüsler gibi birçok araç 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında kış lastikleri kullanma zorunluluğuna tabidir. Ancak bu kural şahsi binek araçlar için henüz zorunlu değildir. Eğer bir otomobil sahibiyseniz, yasalar çerçevesinde kış lastikleri takmakla yükümlü değilsiniz. Ancak çok düşük sıcaklıklarda, özellikle kar ve buzlanma durumlarında yeterli bir güvenlik ve hakimiyet sağlayabilecek tek lastiklerin kış lastikleri olduğunu unutmayın.   

 

Kar zinciri ve çivili lastik kullanımı

Kış lastiklerinin şahsi binek araçlarda kullanımı henüz zorunlu değildir; ancak güvenlik açısından önerilmektedir.  Kar zincirlerinin ve çivili lastiklerin ise yalnızca çetin hava koşulları ile karşılaşıldığında, kar ve buzun zemini kapladığı durumlarda kullanılması gerekmektedir. Kar zincirlerine gelecek olursak Karayolu Trafik Kanunu ve ilgili Karayolu Trafik Yönetmeliği’nde belirtildiği üzere buzlu ve karlı yollarda, araç içinde takılmaya ve kullanıma hazır bir çift kar zinciri bulundurulması zorunludur. Lastikleriniz kış lastikleri olsa dahi, trafik görevlileri sizden kar zincirlerinizi takmanızı isteyebilirler. Ülkemizde çivili lastiklerin kullanımı ile ilgili olarak, düşünülenin aksine, herhangi bir yasal düzenleme bulunmamaktadır. Bu durumda çivili lastiklerin kullanımı yasaktır diyemeyiz. Ancak bu tip lastikler sadece yalnızca kar ve buz üzerinde sürüş gerçekleştirildiğinde takılmalıdır.

Son olarak, kış lastikleriyle ilgili kanunu düzenlemelerin ülkeden ülkeye ciddi ölçüde değişebileceğini unutmayın.  Yakın zamanda özel aracınızla komşu ülkelere gitmeyi ya da gittiğiniz ülkede araç kiralamayı planlıyorsanız, kış mevsimi kılavuzumuzda her ülke için geçerli kurallara göz atarak doğru bilgileri edindiğinizden emin olabilirsiniz.